Sağlık Bakanlığı açıkladı Corona hattı

Sağlık Bakanlığı açıkladı Corona hattı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan dün ortak basın toplantısı düzenleyerek corona virüse karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, corona virüse karşı alınan önlemleri açıkladı: Vaka sayısı 5’e çıktı. Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. ALO 184 SABİM’İ korona danışma hattına dönüştürdük

Sağlık Bakanlığı açıkladı Corona hattı

 Bakan Koca, Türkiye’deki vaka sayısının 5’e yükseldiğini ve bu kişilerden 2’sinin solunum zorluğu çektiğini söyledi. Koca, “Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri dışında sadece 1 kişiye izin verilecek” dedi ve ekledi: “Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Katılımcı sayısı 40’ın üzerindeydi. İleriye dönük pek çok tedbir konuşuldu. 

Yurtdışına mümkün mertebe çıkılmaması gerektiğini belirtiyoruz. Yurtdışında olanların ise Türkiye’ye dönmek için ısrarcı olmalarını yanlış buluyoruz. Olabildiğince bu dönemi kendilerini izole etmeleri gerekiyor.”

5 VAKA BİRBİRİYLE BAĞLANTILI’
“İlk iki vakamızın belirli bir odağı var, 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek isterim” diyen Bakan Koca, “5 vakanın tamamı doğrudan birbiri ile bağlantılı. Bulundukları şehri açıklayabiliriz” ifadesini kullandı. Bakan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Mesai saatleri dışında sadece 1 kişiye izin verilecek. ALO 184 SABİM Danışma Hattı’nı, korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüyoruz. Yurt dışından gelenlerin 14 gün idari izinli sayılmaları gerektiğiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’ndan karar çıktı. ABD de 54 ülkeye seyahat kısıtlaması koydu. Ama Türkiye risk listesinde bulunmuyor. 4-5 haftanın çok önemli olduğunu ve tedbirlere sarılmamız gerektiğini de söylemek isterim.”

ADALET BAKANI GÜL:

AÇIK GÖRÜŞLER ERTELENDİ
“Ceza infaz kurumuna girmeden önce ilk kabul raporlarıyla birlikte hastalık belirtisi olanların ceza infaz kurumuna alınmaması, sağlık muayenesinden geçip tedavileri yapıldıktan sonra alınması sözkonusu. Solunum yolu enfeksiyonu olmadığını gösteren sağlık raporları olanların belirli bir alınacaktır. Ceza infaz kurumundan ayrılıp tekrar infaz kurumuna dönenler için aynı usüllere tabi tutulmuştur. Açık ve kapalı görüşmeler iki hafta ertelenmiştir.”

ULAŞTIRMA BAKANI TURHAN:

9 ÜLKEYE UÇUŞ YASAĞI
“Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya’ya uçuş yasağı koyduk. Şimdi de Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan seferler yarın (bugün) sabah 08.00’den itibaren 17 Nisan tarihine kadar durdurulmuştur.” Öte yandan İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelgeyle bu 9 ülkeden Türkiye’ye yolcu girişlerinin tüm hudut kapılarından durdurulduğunu bildirdi. Türkiye’den de bu ülkelere seyahatler geçici olarak durduruldu.

Kaynak.Sabah.com.trBir cevap yazın