Kalp Krizini Hangi Besinler Tetikler

Kalp Krizini Hangi Besinler Tetikler

Kalp ve damar cerrahı Prof.Doktor Barış Çaynak kalp krizi riskini azaltmak için uzak durulması gereken yiyecekleri şöyle sıraladı:

Çok fazla doymuş yağ içeren yiyecekler yemek karaciğerin kolesterolü kullanma şeklini değiştirir.Beslenme düzeninizde bunları azaltmalısınız diyor Prof.Dr.Barış Çaynak.Ve Kalp krizi riskini azaltmak için uzak durulması gereken yiyecekleri şöyle sıralıyor.





Kalp Krizini Hangi Besinler Tetikler

Beyaz çikolata,şekerleme,kek,bisküvi ve puding





Hamur işleri,börekler,poğaçalar,Bunun yanı sıra sosis,hamburger,pastırma ve kebap gibi yağlı etler diye ekliyor.Yağlara gelince de margarin ve palm yağını yememelisiniz diyor

Hindistan cevizi,Hindistan cevizi kreması,,hurmay yağı tüketilmemesi gerekenler arasında.Yağlı süt ürünleri arasında ise ,,;Krema ,krem peynir yağlı süt ve süt ürünleri diyor.

Bir çok gıdanın üzerinde doymuş ve doymamış yağ oranları listesi vardır.Doymuş yağ oranı yiyecekleri kesmeye,daha fazla doymamış yağ içeren yiyecekler yemeye çalışmalısınız diyor.

Ve ekliyor enerjimizin üçte biri Kadınlar için günde yaklaşık 70 gram, erkek için günde 90 gram yağdan gelmelidir.Ancak doymuş yağların bunun üçte birinden fazlasını içermemesi önerilir.Kadınlar için 20 erkekler için 30 gram diyor.



Bir cevap yazın