Hıdırellez Gecesi Bunu Yapmayı Unutmayın

Hıdırellez Gecesi Bunu Yapmayı Unutmayın

Hıdırellez Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir.Hıdırellez günü İlyas ve Hızır peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeni ile kutlanmaktadır.

Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır. 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır günleri adı ile anılan yaz mevsimini,8 kasımdan 6 mayıs’a kadar olan süre ise Kasım günleri adıyla Kış mevsimini oluşturmaktadır.

Hızr yaygın bir inanca göre Hayat suyu(ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış.Zaman zaman özellikle baharda insanların arasına dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden bolluk,bereket, sağlık dağıtan Allah katında ermiş bir peygamberdir.

Hıdırellez Gecesi Bunu Yapmayı Unutmayın

HZ.Hızır’ın hüviyeti,yaşadığı yer ve zaman belli değildir.Hızır bahar’ın baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür.HZ.Hızır’a atfedilen özellikler ise şunlardır:

Hızır zor durumda olanların yanına giderek dileklerini yerine getirir.

Uğradığı yerlere bolluk,bereket getirir.

Dertlilere derman ,hastalara şifa verir

İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder

Uğur kısmet sembolüdür.

Keramet sahibidir.

Tabii bunların hepsi Allah’ın izni ile gerçekleşir.

Hıdırellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere,dokunduğu şeylere bereket vereceği,düşüncesi ile çeşitli uygulamalar yapılır.

Yiyecek kaplarının ,ambarların,para keseleri ,cüzdanların ağzı açık bırakılır,Dilekler bir kağıda yazılıp gül ağacına bağlanır.

6 Mayıs akşam ezan vakti gül dallarına dilekler ve para asılır.Evdeki kişi sayısı kadar toprağa nohut ve fasülye ekilir.VeHıdırellez Gecesi bunlara gelmesi dilenir.

Hıdırellez günü sabah erken kalkıp genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır ki içine bereket dolsun.Bir cevap yazın